ПРЕС-РЕЛІЗ з круглого столу “Переміщення товарів через кордон: погляд бізнесу і влади”

НЕДОСКОНАЛЕ МИТНЕ ЗАКОНОДАВСТВО ТА БРАК ПРОЗОРОСТІ – ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ У РОБОТІ МИТНИЦІ, ВВАЖАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМЦІ

Magazine-USLetter-A4-Mockup-Template

20 квітня 2017 року, Київ – Недосконале митне законодавство, брак прозорості та відкритості, свідоме завищення митної вартості товарів та корупція – ось неповний перелік перешкод, з якими стикаються українські експортери та імпортери. Таких висновків дійшли експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій за результатами масштабного опитування понад тисячі українських підприємств, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю.

При цьому українські експортери та імпортери по-різному визначають перешкоди, з якими вони стикаються. Якщо імпортери пов’язують свої проблеми насамперед з митницею, то експортери вказують на більш глобальні перешкоди своїй діяльності. Так, імпортерам дошкуляє непрозорість визначення митної вартості товару, складність митного і податкового законодавства. Експортери скаржаться на непередбачуваність торговельної політики України (тобто суперечливі та непередбачувані зміни в системі «внутрішнього» регулювання експортно-імпортних операцій) та низьку якість транспортної інфраструктури. Водночас і експортерам, і імпортерам створює проблеми сучасне валютне регулювання та складно мати справу з бюрократією на митниці.

Більшість підприємств надають державним органам документи (або частину документів) в електронному вигляді. 17% взагалі не використовують електронні документи. При цьому більшість опитаних взагалі не використовує електронний документообіг через звички працювати виключно з «паперами» (тобто паперовими документами), або тому, що державні органи, що видають дозвільні документи, вимагають документацію (зокрема дублікати певних документів) у паперовому вигляді.

Думки імпортерів та експортерів стосовно «єдиного вікна» поділилися. Майже половина підприємств, які проходили митні процедури самостійно, робили це через «єдине вікно». При цьому вони повідомляють, що при використанні «єдиного вікна» тривалість проходження відповідних процедур не перевищувала 4 годин. Абсолютна більшість підприємств стверджують, що через «єдине вікно» усі, або майже усі документи подаються в електронній формі. Порівнявши результати опитування з результатами 2014 року, бачимо, що близько третини підприємств витрачали менше часу на проходження митниці. Такі дані в першу чергу можна пояснити зростанням рівня автоматизації процедур на митниці: єдиному вікну, електронним деклараціям тощо.

Опитування проводилося Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в жовтні-грудні 2016 року і ньому взяли участь 1 тисяча 44 підприємств, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Опитування проводилося в рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» за фінансової підтримки ЄС.

Скачати звіт “Спрощення процедур торгівлі в Україні. Оцінки та очікування бізнесу. 2016/2017”

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (April 2025)

“Steady As She Goes?“ Main economic trends in April 2025, based on the results of the New Rapid Enterprises Survey, #NRES. On 13 May 2025… Докладніше…

2025

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (квітень 2025)

«ТАК ТРИМАТИ?» Основні економічні тенденції та очікування у квітні 2025 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств», #NRES 13 травня 2025 року ГО «Інститут економічних досліджень… Докладніше…

IN ENGLISH

Trade Facilitation Monitoring in Ukraine №90

Monitoring period:May 2025 Content: Amendments made to the Procedure for approving minimum acceptable export prices for certain types of goods Termination of the Agreement between… Докладніше…