За оцінками економічних партнерів, Україна залишається країною із суттєвими проблемами у сфері охорони та захисту прав інтелектуальної власності (ПІВ). У березні 2018 року Офіс Торгового представника США залишив Україну в списку Пріоритетних країн Спеціального звіту 301, а в квітні 2018 року через брак необхідних реформ у сфері ПІВ було призупинено можливість безмитного ввезення 155 українських товарів до США в рамках глобальної системи торговельних преференцій (GSP). Звіт Європейської Комісії також вказує, що в Україні відсутній відчутний прогрес реформ у сфері охорони та захисту ПІВ. Україна залишається в списку пріоритетних країн, а її статус погіршено – країну переведено з групи 3 до групи 2, з огляду на високий рівень піратства та підробок, брак імплементації УА та проблеми на митниці.
Для ЄС особливо важливим є вирішення проблем зі захистом ПІВ на українському кордоні. Сьогодні Україна продовжує бути однією з головних транзитних точок контрабанди підроблених товарів до Європи. За оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) і Відомства з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO), через Україну в ЄС потрапляють значні обсяги контрафактних парфумів, косметики, одягу та текстилю, дорогоцінностей. Таким чином, наближення законодавства щодо ПІВ у митній сфері та його імплементація є важливим як для України, так і для ЄС.
В Угоді про асоціацію Україна та ЄС підтвердили свої зобов’язання щодо захисту ПІВ. Однак сьогодні якість та повнота українського законодавства у сфері ПІВ відстає від європейського, а зацікавлені сторони регулярно повідомляють про труднощі, пов’язані з відповідною імплементацією.