Напередодні реформ на митниці, експортери та імпортери скаржаться на недосконале митне законодавство, непрозорість та корупцію – дослідження
Українські експортери та імпортери все ще скаржаться на недосконале митне законодавство (46% опитаних), брак прозорості (25%), корупцію (24%) та свідоме завищення митної вартості товарів (23%). Однак 21% опитаних вказали, що вони не відчули жодних проблем. Це найвищий показник за останні 4 роки опитування понад тисячі українських експортерів та імпортерів, яке презентували експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).
Оцінка бізнесом ефективності
роботи митниці покращується вже другий рік поспіль (0,33 у 2018 році за шкалою від «-1» до «+1» ), але переважна більшість опитаних (80%) вважає, що на митниці потрібні зміни. Оцінки робити митниці бізнесом покращились в 13 регіонах, погіршилися в 5 регіонах, а в 7 — залишилась без змін. Найкраще митницю оцінили підприємства Херсонської, Кіровоградської та Донецької областей. Внизу рейтингу – Закарпатська, Хмельницька та Дніпропетровська області. Кіровоградська митниця втрималася в трійці найкращих, а Дніпропетровська – в трійці найгірших митниць за оцінками підприємств. «Абсолютна більшість підприємств чекає на зміни. Опитування свідчить про потребу реформування митних органів у відповідності до зобов’язань України в Угоді про асоціацію з ЄС», – підсумувала Оксана Кузяків, виконавчий директор ІЕД.
Загалом, кількість експортерів та імпортерів, які стикалися з перешкодами у 2018 році, дещо збільшилася, порівняно з 2017 роком. Якщо імпортери пов’язують свої проблеми із складним митним законодавством та непрозорим визначенням митної вартості товарів, то експортери вказують на погану транспортну інфраструктуру непередбачуваність торговельної політики та бюрократію на митниці. Акценти майже не змінилися за рік, за винятком валютного регулювання, яке стало значно сприятливішим, на думку імпортерів. У 2018 році, за оцінками самих експортерів та імпортерів витрати коштів на митні процедури, але менше часу.
У 2018 році ІЕД вперше запитав імпортерів про «сірий імпорт». Половина опитаних не змогли оцінити частку «сірого імпорту» на їхньому ринку. 21% респондентів вважають, що ця частка складає 10%. Лише 14% імпортерів назвали «сірий імпорт» перешкодою своїй діяльності. При цьому, «закон про 24 години», спрямований на його обмеження, найчастіше підтримують мікропідприємства – 39% опитаних.
У 2018 році ІЕД також вперше запропонував експортерам оцінити роботу Офісу з просування експорту – урядової установи, яка надає послуги експортерам і просуває українські товари та послуги за кордоном. «Тільки 28% експортерів знають про існування цього Офісу, – говорить старша наукова співробітниця ІЕД Ірина Федець. – Особливо низька поінформованість – серед найменших підприємств. Ті ж експортери, які знають про Офіс з просування експорту, оцінили його діяльність в середньому на 3,3 бали за шкалою від «1» до «5».
Результати 4-го щорічного моніторингу «Діалог зі сприяння торгівлі» from Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
Скачати презентацію
Скачати повний звіт
Довідкова інформація:
Опитування проводилося Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в жовтні-грудні 2018 року і в ньому взяли участь 1 тисяча 18 підприємств, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Опитування проводилося в рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
За додатковою інформацією звертайтеся до Віталія Різника, менеджера з комунікацій,електронною адресою riznyk@ier.kiev.ua