Ми провели чергове опитування серед бізнес-асоціацій, малого та середнього бізнесу, ЗМІ та інших організації в Україні щодо того, чого вони очікують від держави протягом карантину, спричиненого епідемією коронавірусу, та після його завершення.
Ми спитали учасників опитування:
- Чи змінилися обсяги їхньої зовнішньоекономічної діяльності у період карантину?
- Як, на їхню думку, працювала митниця під час карантину?
- Чи повинна держава надавати підтримку у зв’язку з карантином? Якщо так, то кому, насамперед, потрібно допомагати?
- І якщо так – як саме має виглядати державна підтримка? У чому вона має виражатися?
Це опитування показує, які, на думку бізнесу та громадськості, мають бути пріоритети державної політики у ситуації, коли епідемія спричиняє складні економічні та соціальні наслідки: закриття підприємств, економічний спад, і як результат, зростання безробіття та бідності.
Карантин вплинув і на здійснення експорту та імпорту. Крім цього, на кінець квітня та початок травня у Митній службі відбулися кадрові зміни. Тому ми спитали учасників опитування про те, як вони оцінюють роботу митниці під час карантину порівняно з періодом до нього.
Це опитування дає можливість зробити декілька ключових висновків. Воно не є статистично репрезентативним, але отримані відповіді свідчать про тенденції та очікування в українському громадському та бізнес-середовищі.
Основні висновки:
- Можна говорити про те, що зовнішньоекономічна діяльність (експорт та імпорт) істотно скоротилася у період карантину – принаймні для малого та середнього бізнесу, який взяв участь у цьому опитуванні. Це може бути пов’язано з обмеженнями у перетині кордону та у транспортних перевезеннях.
- Істотно переважають негативні оцінки роботи митниці порівняно з періодом до карантину. Це може відображати сповільнення міжнародної торгівлі в результаті часткового закриття кордонів. Також на відповіді респондентів могли вплинути новини про організаційні зміни у Митній службі, що відбулися безпосередньо перед початком опитування.
- В той час як всі опитані погоджуються з тим, що держава повинна надавати певну підтримку під час карантину, думки щодо того, якою вона має бути, відрізняються. Основний наголос респондентів – на підтримці бізнесу та підприємців, але вони говорять і про необхідність допомоги соціально вразливим групам населення.
- Респонденти підтримують скорочення витрат для бізнесу (зниження кредитів та податків) більшою мірою, ніж пряму державну допомогу (субвенції та галузеву допомогу).
З результатами опитування ви можете ознайомитися за посиланням
Дякуємо усім, хто взяв участь! Опитування проводив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій у рамках реалізації проєкту «Підтримка «Громадської Ініціативи «За чесну та прозору та митницю»