29 жовтня 2020 року експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентували другу частину V щорічного опитування експортерів та імпортерів, яка стосувалась оцінки митних процедур. Загалом опитано понад 1000 українських експортерів та імпортерів у квітні-червні 2020 року за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду “Відродження” та Atlas Network.
Імпортери частіше повідомляють про перешкоди при різних процедурах, ніж експортери. Більше половини імпортерів повідомляють про труднощі на етапі прийняття рішення щодо митної вартості товарів. Спільними проблемами для імпортерів та експортерів при різних митних процедурах є завищення митної вартості товарів, вимоги надати багато додаткових документів та різний підхід до одних і тих же норм законодавства чи товарів.
“Аналіз проблем, з якими стикається бізнес на митниці свідчить, що для створення сприятливого ділового середовища потрібне не тільки спрощення процедур та документообігу, а й унеможливлення вибіркового застосування законодавства, принцип рівні правила гри для всіх має бути ключовим” — зазначила Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД.
“Імпортери втричі частіше оскаржують дії митних органів і загалом краще поінформовані про процедури оскарження, ніж експортери”, – повідомила Ірина Федець, старша наукова співробітниця ІЕД. Загалом за чотири роки проведення опитування, останній рік став найуспішнішим для тих, хто скаржився на дії митниці. Оскарження дій митних органів було частково або повністю успішним для майже 88% підприємств, які мали такий досвід. Це найбільша частка за 4 хвилі опитування з 2016 року.
“Імпортери гостріше, ніж експортери відчувають проблему затримки вантажів від митного контролю, – повідомив Євген Ангел, науковий співробітник ІЕД. – Не стикалися зі затримками вантажів менш, ніж половина імпортерів (45%) порівняно з майже двома третинами експортерів (60%)”. При цьому головною причиною затримок під час митного контролю залишаються черги на кордоні.
Е-документообігом на митниці користуються понад 80% підприємств. Ця частка майже не змінилася за чотири роки опитування. У електронному вигляді найчастіше подається платіжне доручення про сплату мита (80%). У паперовому форматі найчастіше подаються ветеринарний та фітосанітарний сертифікати (27% та 22% опитаних відповідно).
Найпопулярнішою ідеєю серед нововведень на митниці є ідея спільного митного контролю з країнами-сусідками. Вона має значну підтримку з боку бізнесу, особливо на тих митницях, де великі черги. Близько 70% оцінюють таку ідею позитивно і лише 3% – негативно.
✅Ознайомитися зі слайдами спікерів можна за посиланням ✅ Відео запис заходу за посиланням