Угода про асоціацію, перешкоди ЗЕД та роль бізнес-асоціацій

20 листопада 2020 року в рамках Європейського тижня підприємництва 2020 в Україні експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентували третю частину V щорічного опитування експортерів та імпортерів щодо оцінки Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, перешкод діяльності, а також участі в бізнес-асоціаціях. Загалом опитано понад 1000 українських експортерів та імпортерів у квітні-червні 2020 року за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду “Відродження” та Atlas Network.

Захід проводився на он-лайн платформі ZOOM.

Модератор заходу Оксана КУЗЯКІВ,  Керівниця проєкту, виконавча директорка ІЕД.

Спікери заходу:

  • Юрій ДРАГАНЧУК, Заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції  
  • Назар БОБИЦЬКИЙ, Радник Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України,  директор Брюссельського офісу Української асоціації бізнесу і торгівлі (UBTA)
  • Олексій РОЖКОВ, Директор департаменту міжнародної співпраці у сфері економіки, торгівлі та сільського господарства МЕРТ
  • Тетяна МІСЬКОВА, в.о. директора Офісу з просування експорту України
  • Барбара РОТОВНІК, Менеджерка сектору міграції та кордонів у Представництві ЄС в Україні
  • Ольга КВАШУК, Менеджерка європейської програми МФ «Відродження»
  • Павло ОВАДЧУК, радник Президента Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати з питань ЗЕД та митного регулювання
  • Ольга ГВОЗДЬОВА, радниця Офісу з просування експорту

39,3% імпортерів та експортерів позитивно оцінили вплив Угоди про Асоціацію на свій бізнес. Це приблизно на 10 відсоткових пункти вище, порівняно з попередніми трьома хвилями опитування. При цьому, частка тих, хто програв від Угоди, кардинально не змінилася з 2016 року і становить лише 5,6%. Приблизно половина підприємств не відчула ніяких змін. 

Найвищі оцінки впливу Угоді дали підприємства із Західної та Центральної України, зокрема на Львівщині, Рівненщині, Київщині. Низькі оцінки – на Півдні, особливо на Херсонщині та Одещині.  “Позитивна оцінка вже отриманих виграшів від Угоди про асоціацію зросла. Однак підприємці є менш оптимістичними, порівняно з результатами 2016-2017 років, щодо потенційного впливу Угоди в найближчі п’ять років”, – повідомив Євген Ангел.   

Традиційно великий бізнес більшою мірою відчуває позитивний вплив Угоди порівняно із сектором МСП. Необхідно звернути увагу на створення можливостей, які дає Угода, для малого та мікро бізнесу”,  — зазначила Оксана Кузяків. 

Про наявність перешкод при експорті та імпорті повідомили 8% експортерів та 19% імпортерів – це найменша частка за всі хвилі дослідження з 2016 року. Головними перешкодами при експорті є відсутність спрощених правил визначення походження товару та тривале очікування оформлення на митниці. Головними перешкодами при імпорті є непрозорість визначення митної вартості, складність митного і податкового законодавства, високі ставки митних платежів.

Про Офіс з просування експорту знають 34% експортерів. Впізнаваність Офісу зросла на 6 в.п., порівняно з 2018 роком. Середня оцінка діяльності Офісу майже не змінилась і становить 3,4 бала (у 2018 році — 3,3 бала). 

Найбільш популярним джерелом інформації про регулювання ЗЕД для підприємств залишається інтернет. Однак при пошуку інформації про інші країни також важливими є персональні зв’язки (інформація від покупців та постачальників).  Понад 98% підприємств поінформовані про більшість урядових сайтів і найчастіше користуються сайтами  митної і податкової служб.

Членами бізнес-асоціацій у 2020 році були майже третина (30,9%) підприємств-учасників ЗЕД. Ця частка зменшувалася під час кожної хвилі дослідження. У 2016 році таких було 45%. Найчастіше серед експортерів та імпортерів членами бізнес-асоціацій є великий та середній бізнес, а також промислові підприємства.

✅ Ознайомитися зі звітом можна тут

✅ Презентація спікерів тут

✅ Переглянути запис події тут

Related Posts

Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Новини

Семінар «Запровадження режиму спільного транзиту в Україні. Застосування NCTS»

Запрошуємо взяти участь у дистанційному семінарі «Запровадження режиму спільного транзиту в Україні. Застосування NCTS», який відбудеться 22 квітня 2021 року о 15:00 в он-лайн форматі… Докладніше…

Новини

ОГОЛОШЕННЯ про організацію конкурсу проектів (Молодіжний хакатон) на тему:«Реалізація митної політики як передумова забезпечення економічної безпеки та сприяння міжнародній торгівлі»

ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) спільно з Університетом митної справи та фінансів (м. Дніпро) та Університетом державної фіскальної служби України (м. Ірпінь) проводять… Докладніше…

Дайджест новин учасників Ініціативи Новини Новини

До вашої уваги випуск інформаційного бюлетеню «Дайджест новин учасників Ініціативи» №18 (22.03 – 05.04.2021)

📌У цьому випуску:  НОВИНИ УЧАСНИКІВ ІНІЦІАТИВИ   Щомісячний моніторинг сприяння торгівлі в Україні №64  «Чи підтримуєте Ви функціонування Державної митної служби як єдиної юридичної особи?» (результати… Докладніше…