10 грудня 2020 року, експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентували четверту частину V щорічного опитування експортерів та імпортерів щодо корупції та “сірого імпорту” на митниці. Загалом опитано понад 1000 українських експортерів та імпортерів у квітні-червні 2020 року за підтримки Європейського Союзу, МФ “Відродження” та Atlas Network.
20,2% респондентів вважають корупцію та хабарництво проблемою в роботі митниці. При цьому підприємства не вважають корупцію першочерговою проблемою. У переліку корупція посідає четверте місце після недосконалого митного законодавства, завищення митної вартості та недостатньої прозорості та відкритості. За словами виконавчої директорки ІЕД Оксани Кузяків, дослідження показує, що існує сталий зв’язок між рівнем корупції та ефективністю роботи митниці. “Ті митниці, на яких є більші проблеми з корупцією, оцінені респондентами, як менш ефективні” — підсумувала вона.
44,2% респондентів вважають наявність “друзів” в органах влади важливою для успіху бізнесу. Це дещо більше, порівняно з 2018 роком, коли таких респондентів було 39,3%. Найчастіше йдеться про митні та податкові органи, але важливість «дружби» з ними у 2020 році зменшилася. “У дослідженні помітно тенденції, що імпортери трактують неформальні відносини з владою насамперед як засіб захисту бізнесу, а експортери – як засіб для спрощення бізнесу”, — повідомила Ірина Федець, старша наукова співробітниця ІЕД.
Чверть всіх товарів на українському ринку — це “сірий імпорт”. Цей рівень не змінився з 2018 року, однак значно збільшилася частка респондентів, які обізнані з цим явищем на своєму ринку. При цьому “сірий імпорт” не є гострою проблемою для імпортртерів. У 2020 році він поділяє 9-те місце серед проблем з проблемою неякісної інфраструктури.
Понад ¾ всіх респондентів підтримують криміналізацію контрабанди. При цьому 53% підтримують кримінальну відповідальність без позбавлення волі, і лише 26% пропонують ввести кримінальну відповідальність з позбавленням волі. За словами Менеджерки сектору з управління державними фінансами в Представництві ЄС в Україні, Єкатерини Яковлевої, Україна — єдина європейська країна, де контрабанда товарів не є кримінальним правопорушенням, що спричиняє для України значні втрати надходжень до бюджету. “Як і більшість респондентів у даному дослідженні, ми вважаємо, що для України дуже важливо криміналізувати контрабанду усіх товарів у великих розмірах. Сьогодні це питання стоїть дуже високо у порядку денному співпраці між ЄС та Україною”, — підсумувала вона.
✅ Презентація спікерів тут
✅ Переглянути запис події тут