Контрабанда та «сірий імпорт», корупція на митниці

10 грудня 2020 року Громадська організація «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) провела он-лайн презентацію результатів П’ятого щорічного опитування імпортерів та експортерів. Епізод четвертий: Контрабанда та «сірий імпорт», корупція на митниці.

Захід відбувся в рамках проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який реалізується ІЕД за сприяння Європейського Союзу, та співфінансування МФ «Відродження» та ATLAS Network.

Під час заходу були представлені ключові результати опитування понад 1000+ українських підприємств-експортерів та імпортерів, проведеного у 2020 році.

Основні питання, які були представлені:

• Чому варто говорити про сірий імпорт та корупцію на митниці;

• «Cірий імпорт»: поширеність, протидія;

• Криміналізація контрабанди;

• Корупція: «важливі друзі»;

• Корупція на митниці: аспекти, оцінки, зміни.

Відбулась четверта, завершальна подія в серії публічних обговорень результатів вказаного опитування.

Участі у заході прийняли представники Державної митної служби України, Міністерства фінансів України, Ради бізнес-омбудсмена України, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, Державного бюро розслідувань, Бізнес асоціацій, громадського сектору, ВНЗів  та інші експерти.

Модератор заходу Оксана КУЗЯКІВ

Спікери:

• Владислав СУВОРОВ, Заступник Голови Державної митної служби України

• Олександр МОСКАЛЕНКО, Директор департаменту митної політики Міністерства фінансів України

• Ярослав ГРЕГІРЧАК, Заступник бізнес-омбудсмена України

• Іван ПРЕСНЯКОВ, Заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції

• Єкатерина ЯКОВЛЕВА, Менеджерка сектору з управління державними фінансами в Представництві ЄС в Україні

• Ольга КВАШУК, Менеджерка європейської програми МФ «Відродження»

• Кирило НОМІНАС, Інспектор Ради бізнес-омбудсмена

• Віталій СИГИДИН, т. в. о. Голови Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

• Дмитро БОЯРЧУК, Виконавчий директор CASE Україна

20,2% респондентів вважають корупцію та хабарництво проблемою в роботі митниці. При цьому підприємства не вважають корупцію першочерговою проблемою. У переліку корупція посідає четверте місце після недосконалого митного законодавства, завищення митної вартості та недостатньої прозорості та відкритості. За словами виконавчої директорки ІЕД Оксани Кузяків, дослідження показує, що існує сталий зв’язок між рівнем корупції та ефективністю роботи митниці. “Ті митниці, на яких є більші проблеми з корупцією, оцінені респондентами, як менш ефективні” — підсумувала вона.

44,2% респондентів вважають наявність “друзів” в органах влади важливою для успіху бізнесу. Це дещо більше, порівняно з 2018 роком, коли таких респондентів було 39,3%. Найчастіше йдеться про митні та податкові органи, але важливість «дружби» з ними у 2020 році зменшилася. “У дослідженні помітно тенденції, що імпортери трактують неформальні відносини з владою насамперед як засіб захисту бізнесу, а експортери – як засіб для спрощення бізнесу”, — повідомила Ірина Федець, старша наукова співробітниця ІЕД. 

Чверть всіх товарів на українському ринку — це “сірий імпорт”. Цей рівень не змінився з 2018 року, однак значно збільшилася частка респондентів, які обізнані з цим явищем на своєму ринку. При цьому “сірий імпорт” не є гострою проблемою для імпортртерів. У 2020 році він поділяє 9-те місце серед проблем з проблемою неякісної інфраструктури. 

Понад ¾ всіх респондентів підтримують криміналізацію контрабанди. При цьому 53% підтримують кримінальну відповідальність без позбавлення волі, і лише 26% пропонують ввести кримінальну відповідальність з позбавленням волі.  За словами  Менеджерки сектору з управління державними фінансами в Представництві ЄС в Україні, Єкатерини Яковлевої, Україна — єдина європейська країна, де контрабанда товарів не є кримінальним правопорушенням, що спричиняє для України значні втрати надходжень до бюджету. “Як і більшість респондентів у даному дослідженні, ми вважаємо, що для України дуже важливо криміналізувати контрабанду усіх товарів у великих розмірах. Сьогодні це питання стоїть дуже високо у порядку денному співпраці між ЄС та Україною”, — підсумувала вона.  

✅ Ознайомитися зі звітом можна тут

✅ Презентація спікерів тут

✅ Переглянути запис події тут

Related Posts

Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Новини

Семінар «Запровадження режиму спільного транзиту в Україні. Застосування NCTS»

Запрошуємо взяти участь у дистанційному семінарі «Запровадження режиму спільного транзиту в Україні. Застосування NCTS», який відбудеться 22 квітня 2021 року о 15:00 в он-лайн форматі… Докладніше…

Новини

ОГОЛОШЕННЯ про організацію конкурсу проектів (Молодіжний хакатон) на тему:«Реалізація митної політики як передумова забезпечення економічної безпеки та сприяння міжнародній торгівлі»

ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) спільно з Університетом митної справи та фінансів (м. Дніпро) та Університетом державної фіскальної служби України (м. Ірпінь) проводять… Докладніше…

Дайджест новин учасників Ініціативи Новини Новини

До вашої уваги випуск інформаційного бюлетеню «Дайджест новин учасників Ініціативи» №18 (22.03 – 05.04.2021)

📌У цьому випуску:  НОВИНИ УЧАСНИКІВ ІНІЦІАТИВИ   Щомісячний моніторинг сприяння торгівлі в Україні №64  «Чи підтримуєте Ви функціонування Державної митної служби як єдиної юридичної особи?» (результати… Докладніше…