П’яте Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни»

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив п’яте Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за вересень 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

Результати опитування показали суттєве покращення виробничих очікувань бізнесу. Частка підприємств, на яких планують зростання виробництва, збільшилась з 26,5% у серпні до 40,0% у вересні, але відсоток тих, що планує зменшення виробництва, залишилась майже без змін та становить 7,8% (було 7,7%).

У вересні невизначеність серед підприємств у довгостроковій перспективі зростала, а короткострокова невизначеність зменшувалась: у тримісячній перспективі підприємцям стало легше прогнозувати свою діяльність. Зокрема, частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 29,0% до 34,4%, а загальноекономічного середовища у цілому в країні із 33,2% до 36,7%. 

Підприємства продовжують відновлювати обсяги виробництва до довоєнного рівня. У вересні частка підприємств, які працюють майже на повних обсягах виробництва, зросла з 36% у серпні до 41% у вересні (цей показник становив 17% у травні та 30% у червні).

Також темпи скорочення продажів та нових замовлень скоротились. Кількості опитаних, які повідомили про скорочення нових замовлень, зменшилась із 21,2% у серпні до 20,3% у вересні. Відсоток тих, у кого кількість замовлень зросла, збільшився з 17,6% до 21,7%. Частка тих підприємств, у яких продажі знизились у вересні порівняно із серпнем, зменшилась із 24,4% до 22,5%. А відсоток тих, у кого продажі збільшились, зріс майже вдвічі, із 14,8% до 24,1%.

Водночас в прогнозах щодо збільшення кількості працівників бізнес демонструє обережність. Відсоток опитаних підприємців, які вважають, що кількість працівників збільшиться, зменшився із 9,0% до 6,7% Водночас частка тих, хто очікує на зменшення кількості працівників, знизилася менш істотно, із 4,6% до 3,1%. 

Продовжує відновлюватись експортна діяльність підприємств та зростає оптимізм щодо майбутнього. Частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, скоротилась до 16% (було відповідно 20% у серпні, 27% у липні, 40% у червні та 47% у травні). 

Головними проблемами для експортерів у вересні є черги на західних кордонах України: на це вказали 60% опитаних у вересні (32% у травні), неможливість здійснювати експорт морем – 44% (у травні 27%) та складні митні формальності – 40% (у травні 17%). 

Зростання цін на сировину й матеріали (63%), складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України (41%) та брак обігових коштів продовжують очолювати список перешкод для ведення бізнесу (37%).  

Третій місяць поспіль частка позитивних оцінок державної політики щодо підтримки бізнесу залишається низькою та  без змін, але у вересні баланс покращився через зменшення частини підприємств, які негативно оцінюють державну політику. Зокрема, більша частина респондентів (57%) оцінили державну політику щодо підтримки бізнесу нейтрально. Приблизно кожне п’яте підприємство (22%) оцінює цю політику негативно, а кожне десяте (10%) – позитивно. 

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (October 2023)

“Cloudy Autumn” Main economic trends in October 2023 based on the results of the New Monthly Enterprises Survey, #NRES On November 16, 2023, the Institute… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини Новини

Бізнес під час війни: Черкаська область (вересень 2023)

за результатами Нового щомісячного опитування підприємств ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках співпраці з регіонами підготував спеціальний звіт «Бізнес під час… Докладніше…

2023 Новини Новини

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (жовтень 2023)

«Захмарена осінь»: Основні економічні тенденції та очікування у жовтні 2023 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» 13 листопада 2023 року ГО «Інститут економічних досліджень та… Докладніше…