Попри перебої з електро-, водо- та теплопостачанням, підприємства Київської області підприємства Київщини продовжували нарощувати виробництво у жовтні 2022.
Такі висновки нашого спеціального звіту, присвяченого Київській області за результатами шостого Щомісячного опитування керівників підприємств.
Зокрема, як показали результати опитування, виробничі показники та очікування підприємців Київської області є значно кращими ніж загалом по Україні. Частка підприємців, які повідомили про збільшення обсягів виробництва у Київській області збільшилась удвічі, із 14,0% до 30,4%, водночас по Україні цей відсоток зменшився із 26,8% до 17,3%. Частка опитаних представників бізнесу області, що очікують більшення виробництва, збільшилась із 27,9% до 81,8%, тоді як по Україні цей відсоток зменшився із 40,0% до 29,1%.
Також підприємства Київщини дають більш оптимістичні прогнози щодо фінансово-економічної ситуації ніж загалом їх дають по Україні. Зокрема, у жовтні відбулось через різке збільшення частки тих, хто оцінює фінансово-економічну ситуацію в Київський області як погану, із 4,9% у вересні до 21,1% у жовтні (по Україні із 21,1% до 26,7%), та зменшення у два рази частки тих, хто вважає її хорошою, із 26,8% до 10,5% (по Україні із 10,0% до 8,2%).
У Київській області, на відміну від загальноукраїнських показників, очікується прискорення темпів скорочення зайнятості. Індекс очікуваних змін кількості працівників істотно збільшився для Київської області, з 0,05 до 0,17, тоді як у загальноукраїнському вимірі показник зменшився з 0,03 до -0,02.
Тенденції щодо пошуку кваліфікованих працівників у Київський області є значно кращими в порівнянні із загальноукраїнськими показниками. Індекс пошуку кваліфікованих працівників для Київської області зменшився з -0,12 до -0,26, тоді як загальноукраїнський показник збільшився із 0,09 до 0,17.
Рівень завантаження виробничих потужностей, порівняно з довоєнним періодом, відповідає ситуації в країні в цілому. Зокрема, 47% підприємств регіону працюють на майже повну, повну або навіть вищу за повну потужність порівняно з довоєнним періодом (44% на рівні країни).
Водночас невизначеність у піврічній перспективі зросла як для підприємств області, так і в загальноукраїнському вимірі. Серед підприємств області, як і загалом по Україні, спостерігається збільшення рівня невизначеності. Частка тих, хто не зміг дати прогноз на наступні пів року, збільшилась із 34,4% до 45,9% в цілому по Україні, тоді як для Київської області цей показник збільшився втричі, із 14,0% до 47,8%.
Крім того, підприємства Київської області суттєво краще ніж загалом в усіх областях оцінюють державну політику з підтримки бізнесу. Майже 40% опитаних керівників підприємств Київської області оцінили державну політику з підтримки бізнесу позитивно. Це більше ніж у середньому у вибірці (16%).
Основними проблемами для бізнесу Київщини у жовтні стали проблеми безпеки праці (70%) й перебої з електро-, водо- та теплопостачанням (65%), а також зростання цін на сировину та матеріали ( 61%).