Сьоме Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни»

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив сьоме Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за листопад 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

Результати опитування показали продовження тенденції до погіршення очікувань та оцінок ділового клімату та загальноекономічного середовища. Зокрема, у листопаді частка тих, хто оцінює загальноекономічне становище позитивно, зменшилась із 5,8% до 2,1%. Водночас частка тих, хто оцінює загальноекономічне середовище як погане, зменшилась із 39,3% до 37,7%.

Очікування щодо економічної ситуації на підприємстві та в країні в піврічній перспективі погіршились. Частка «песимістів» щодо очікуваних змін на підприємстві збільшилась не суттєво , із 28,8% до 30,9%, тоді як частка «оптимістів» зменшилась у півтора раза, із 21,0% до 13,8%.

Обсяги виробництва у порівнянні з попереднім місяцем скоротились, очікування щодо їх змін на наступні 3 місяці погіршились. Частка тих підприємств, на яких виробництво скоротилось, незначним чином збільшилась, із 21,6% до 23,5%. Водночас частка підприємств, що повідомили про зростання виробництва, зменшилась, із 17,3% у жовтні до 8,3% у листопаді. Відсоток підприємств, на яких планується зростання виробництва на найближчі три місяці, зменшився із 29,1% у жовтні до 16,9% у листопаді, водночас частка тих, хто планує зменшення виробництва, збільшилась незначним чином, із 12,4% до 13,4%. 

Водночас плани бізнесу на наступні два роки залишаються оптимістичними, хоча рівень невизначеності в перспективі двох років уперше збільшився. Відсоток тих, хто планує звузити діяльність у наступні два роки, збільшився в листопаді з 6,3% до 11,6%. Водночас, частка тих, хто планує залишитись на поточному рівні, залишилась майже без змін та становить 56,7% (було 56,3% у жовтні). Рівень невизначеності уперше для цього періоду очікувань збільшився із 42,3% до 54,2% 

Рівень невизначеності в піврічній перспективі не змінився, а невизначеність у короткотерміновій перспективі дещо скоротилась. Частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, зменшилась із 45,9% до 43,8%, а загальноекономічного середовища в цілому в країні — із 49,8% до 48,7%. Відсоток невизначеності для запасів готової продукції після двократного збільшення в жовтні, зменшився на 9 в. п., із 23,1% у жовтні до 13,8% у листопаді. 

Перебої з електро-, водо- та теплопостачанням уперше стали проблемою номер один. Частка підприємств, які зіштовхнулися з цією проблемою, досягла 78%. Проблема зростання цін на сировину/матеріали/товари посіла другу сходинку серед перешкод для бізнесу (68%), а небезпеки для роботи, пов’язані з війною – третю позицію (46%). 

Ракетні обстріли поки що не мали критичного впливу на обсяги виробництва, хоча й стримували активне відновлення, яке тривало від весни. У листопаді зафіксовано різке зменшення частки підприємств, які працюють на 100%, порівняно з довоєнними обсягами – до 3% (у три попередні місяці цей показник залишався на рівні 8%). Однак майже на повних обсягах виробництва в листопаді працювали 43% опитаних (36% в жовтні). 

Підприємства вичерпали можливості до активного відновлення експортної діяльності, хоча й активізувався експорт мікробізнесу. У листопаді 17% підприємств повідомили, що припинили експорт після 24 лютого та не змогли його відновити. Це на рівні жовтня (17%) та вересня (16%). 

Оцінки державної економічної політики покращились, що засвідчує зростання довіри. Так, 23% опитаних керівників підприємств оцінили державну політику з підтримки бізнесу позитивно, що більше ніж у жовтні 2022 року (16%). 

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини

31-ше Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (листопад 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 31-ше  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за листопад 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини

30-те Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (жовтень 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 30-те  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за жовтень 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (October 2024)

“AUTUMN OF BALANCE”Main economic trends October 2024 and future perspective from business point of viewsbased on the results of the New Rapid Enterprises Survey, #NRES… Докладніше…