Одинадцяте Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (березень 2023)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив одинадцяте  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за березень 2023 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

Щомісячне опитування керівників підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (далі ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).

Потреба у вичерпній інформації про економічну ситуацію є важливою для економічної політики під час війни. Для швидкого збору інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства ІЕД проводить щомісячне опитування підприємств із застосуванням підходу кон’юнктурних досліджень (або Business Tendency Survey). Методологію розроблено для оцінки ситуації з «базового рівня» — суджень та очікувань основних економічних агентів – підприємців та керівників підприємств.

Щомісячне опитування підприємств  складається з двох частин – регулярної та спеціальної.

Регулярно респонденти дають  відповіді на питання про зміну основних показників діяльності та короткострокові прогнози щодо майбутніх змін цих же показників. Мова йде про динаміку випуску (виробництво), реалізації (продажі), експорту, заборгованостей, нових замовлень, зайнятості тощо. Оцінки та очікування щодо змін ділового клімату та фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року також у фокусі нашої уваги. У цій частині опитування використано методологію кон’юнктурних опитувань, гармонізовану відповідно до вимог Joint Harmonised EU Programme of Business and Consumer Surveys (BCS).

Спеціальна частина щомісячного опитування підприємств присвячена впливу війни на виробничу діяльність підприємств та експорт, оцінкам державної політики з підтримки бізнесу. У випуску використано галузевий вимір в аналізі даних.

Ключові результати Одинадцятого щомісячного опитування підприємств:

  • У березні економічна ситуація на підприємствах суттєво покращилась, оптимізм керівників підприємств у коротко- й середньостроковій перспективі суттєво зріс.
  • Оцінки поточної ситуації в країні та на підприємстві чотири місяці поспіль покращуються. Очікування на 6 місяців істотно покращились.
  • Невизначеність у шести і тримісячній перспективі продовжує знижуватись, але довгострокова невизначеність залишається високою і без змін.
  • Динаміка змін виробничих показників та очікування на наступні три місяці істотно покращилась. Ситуація на підприємствах у березні 2023 року в порівнянні з березнем 2022 року істотно покращилась.
  • Плани щодо наступних двох років залишаються відносно позитивними.
  • Перешкода «перебої з електропостачанням» опустилась на друге місце в рейтингу перешкод.
  • У середньому через вимкнення електроенергії підприємства втратили лише 6% загального обсягу робочого часу за лютий.
  • Важливість «небезпечно працювати» як перешкоди у веденні бізнесу продовжує зменшуватись.
  • Експортна активність пожвавилась, однак частина експортерів досі не спроможна відновити продажі за кордон.

Позитивних оцінок економічної політики стало менше.

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Аналітичні роботи Новини Новини

МАЙБУТНЄ УКРАЇНСЬКОЇ МИТНИЦІ В УМОВАХ ВСТУПУ В ЄС

Аналiтично-консультативна робота Отримання Україною статусу «країни кандидата на вступ до ЄС» поставило перед Держмитслужбою та українським урядом серйозні виклики й одночасно відкрило амбітні перспективи щодо… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Проєкти

24-тє Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (квітень 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 24-тє  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за квітень 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

2024

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (квітень 2024)

«Небезпека та надія»: Основні економічні тенденції та очікування у квітні 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» 15 травня 2024 року ГО «Інститут економічних досліджень… Докладніше…