Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 26-тє Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за червень 2024 року.
Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.
Польовий етап 26-ої хвилі тривав з 17 до 28 червня 2024 року.
У червні 2024 було опитано 527 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.
Керівники підприємств порівнювали результати роботи у червні з травнем 2024 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (червень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2 – 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).
Ключові результати 26-го щомісячного опитування підприємств:
- У червні 2024 року на фоні перебоїв з електрикою, які стали основною перешкодою веденню бізнесу та змістили небезпеку працювати з першого місця, темпи зростання виробництва сповільнились, а очікування на найближчу перспективу погіршились, хоча все ще залишаються позитивними.
- Очікування на шість місяців залишаються високими.
- Індекс Відновлення Ділової Активності несуттєво зменшився, як і Агрегований Показник Перспектив Промисловості (продовживши формування тренду вниз).
- Невизначеність у шестимісячній перспективі незначним чином збільшилась, водночас, невизначеність у перспективі трьох місяців для виробничих показників суттєво не змінюється.
- Невизначеність у дворічній перспективі істотно не змінилась після значного зниження минулого місяця.
- Очікування на дворічну перспективу не змінились після істотного погіршення минулого місяця.
- Індекс змін виробництва залишається позитивним, але триває тенденція до погіршення.
- Очікування щодо виробництва на три місяці все ще оптимістичні, але нижчі ніж місяць тому.
- Очікування щодо цін сировини та матеріалів і цін на готову продукцію вперше зросли.
- Тенденція до скорочення персоналу сповільнюється, водночас, зменшились труднощі з пошуком працівників відповідної кваліфікації.
- Перешкода «Небезпечно працювати» опинилась на 2-му місці рейтингу з майже незмінним відсотковим значенням, водночас, перешкода «Перебої з електрикою» опинились на 1-му місці рейтингу, піднявшись із 4-го.
- Нейтральних оцінок економічної політики уряду знову побільшало.