Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 29-те Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за вересень 2024 року.
Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.
Польовий етап 29-ої хвилі тривав з 16 – 30 вересня 2024 року.
Керівники підприємств порівнювали результати роботи у вересні з серпнем 2024 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (вересень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2 – 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).
У вересні 2024 було опитано 473 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.
Дослідження проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».
Ключові результати 29-го щомісячного опитування підприємств:
- У вересні 2024 року темпи відновлення порівняно з минулим роком покращилися, а показники компаній продемонстрували приріст в порівнянні з попереднім місяцем.
- Очікування в короткостроковій та середньостроковій перспективі залишаються оптимістичними, хоча й не змінюються, тоді як плани на два роки трохи покращилися. Виробничі показники порівняно з попереднім місяцем покращились.
- Рівень невизначеності у дворічній перспективі також дещо зріс.
- Брак працівників став ключовою перешкодою для ведення бізнесу, підприємства відчувають труднощі в пошуку кваліфікованих працівників.
- У серпні 2024 року через перебої з електроенергією бізнес втратив 10% загального робочого часу.