Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 30-те Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за жовтень 2024 року.
Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.
Польовий етап 30-ої хвилі тривав з 14 – 31 жовтня, 2024 року.
Керівники підприємств порівнювали результати роботи у жовтні з вереснем 2024 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (жовтень 2024 року) та давали прогнози на наступні 2 – 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року).
У жовтні 2024 було опитано 472 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.
Дослідження проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».
Ключові результати 30-го щомісячного опитування підприємств:
- У жовтні 2024 року зберігалася тенденція до прискорення відновлення на тлі стійкого помірного оптимізму як у коротко-, так і в середньостроковій перспективі.
- 6-місячні очікування щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві та для загально-економічного середовища залишаються позитивними та продовжують поступово покращуватись.
- Невизначеність у 2-річній перспективі дещо зменшилась.
- Водночас невизначеність у 6-місячній перспективі несуттєво зросла для фінансово-економічної ситуації на підприємстві та без істотних змін для загально-економічного середовища в країні.
- «Небезпечні умови», викликані російським вторгненням, що триває, виявилися основною перешкодою для ведення бізнесу, відсуваючи «дефіцит робочої сили» на друге місце.
- «Перебої з електроенергією» опустилися з третього на п’яте місце.
- У вересні 2024 року через перебої з електропостачанням бізнес втратив 4% загального робочого часу.
- Негативні оцінки економічної політики Уряду знову дещо зросли.