Чи може Україна втратити безвіз через ситуацію з призначенням очільника САП

# Дайджест новин учасників Ініціативи

Постійна рубрика, яка публікує на інформаційних ресурсах проєкту новини та іншу цікаву  інформацію  учасників Ініціативи.

Новина від: Європа без бар’єрів / Europe without Barriers

Безвіз є. Ідеться не тільки про хай і обмежені, але все ще реальні можливості поїхати в Болгарію, Хорватію, Польщу або іншу країну ЄС (за певних умов). Нам знову нагадали про його зворотний бік — реформи, які залишаються актуальними, незалежно від того, подорожують громадяни зарубіжжям чи сидять у карантині. Якщо точніше, Україні пригрозили позбавленням безвізу через недотримання взятих зобов’язань.

Недавнє призначення Верховною Радою членів комісії з відбору голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури підняло хвилю критики як в Україні, так і в ЄС. Українські антикорупційні організації заявили, що вважають нових членів комісії некомпетентними та/чи заангажованими. У ЄС нагадали про зв’язок між ефективністю і незалежністю антикорупційних інституцій та функціонуванням безвізового режиму. І доступом до фінансової допомоги.

Тим часом у тематичних групах у соціальних мережах уже запитують: чи правда, що безвіз скасували? В наївній простоті цього запитання відбивається вся глибина нерозуміння того, як працює український безвіз із ЄС і що саме визначає його сталість. Причому нерозуміння демонструють не тільки користувачі, яким, може, й не обов’язково знати, що саме рухає безвізовий механізм. Щире чи нещире, воно є і в тих, хто мав би бути кваліфікованим «техніком». Хоча й не можна сприймати всерйоз думку соцмереж про негайний кінець безвізу, монотонні запевнення з боку влади, що все гаразд, усе під контролем і жодної загрози немає, теж не є правдою.

Зрозуміло принаймні одне. Попри те, що за останні три роки всі звикли до безвізових поїздок, а пандемічні обмеження начебто зняли цю тему з порядку денного, в питання безвізу залишається колосальний потенціал — медійний, соціальний, електоральний. Саме завдяки цьому погрози (при)зупинити безвіз навіть ставлять в один ряд із перспективою позбавлення мільярдного кредитування. А уваги вони, здається, привертають навіть більше. Тож саме тому мусимо ще раз дати якомога чіткішу відповідь на питання, що саме впливає на сталість безвізу, що по-справжньому може зруйнувати це досягнення і на що, як і коли слід звертати увагу, аби цього не сталося.

Можливість призупинення безвізового режиму з ЄС визначена спеціальним механізмом. У ньому прописано низку індикаторів, які відстежує ЄС. Умовно їх можна поділити на дві групи: критерії міграційні та критерії сталості реформ. Серед перших — динаміка відмов у в’їзді на кордоні, прохань про притулок, кількість мігрантів, які перебувають у ЄС незаконно, рівень співпраці у сфері реадмісії та можливі безпекові загрози для країн ЄС (наприклад, якщо громадяни безвізової країни раптом починають вчиняти значну кількість серйозних злочинів у ЄС).

У другому пакеті — сталість реформ у сферах безпеки, захисту прав людини, протидії корупції, дотримання демократичних норм, які країна впровадила у рамках візової лібералізації з Європейським Союзом. Наприклад, у сфері безпеки Україна брала на себе зобов’язання щодо боротьби з організованою злочинністю та фінансуванням тероризму, протидії корупції, і зокрема — зобов’язувалася забезпечити функціонування незалежного антикорупційного органу.

Читати статтю https://bit.ly/3kRA6w3

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини

30-те Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (жовтень 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 30-те  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за жовтень 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (October 2024)

“AUTUMN OF BALANCE”Main economic trends October 2024 and future perspective from business point of viewsbased on the results of the New Rapid Enterprises Survey, #NRES… Докладніше…

2024 Новини

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (жовтень 2024)

«Осіння стабільність»: Основні економічні тенденції та очікування у жовтні 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» #NRES 12 листопада 2024 року ГО «Інститут економічних досліджень… Докладніше…