ЕПІЗОД ТРЕТІЙ: Спрощення процедур торгівлі в Україні 2021: Контрабанда та «сірий імпорт», корупція на митниці

2 грудня 2021 року Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) презентував третій епізод опитування українських експортерів та імпортерів щодо контрабанди, «сірого імпорту» та корупції на митниці. Дослідження проведено в межах проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» за підтримки Європейського Союзу, МФ «Відродження» та Atlas Network.

Третина підприємців вважає, що для успіху бізнесу важливі неформальні стосунки з владою — результати опитування бізнесу

За оцінками респондентів, у 2021 році частка «товарної контрабанди» або «сірого імпорту» на ринку складає 21,1 %. Це менше, ніж у 2020 та у 2018 роках (24,2 % та 25,3 % відповідно). Водночас у 2021 році майже 74 % підприємств змогли оцінити частку «сірого імпорту» на своєму ринку, що більше, ніж у двох попередніх хвилях опитування.

Ну думку бізнесу, для усунення «сірого імпорту» з ринку потрібно спростити та здешевити митні процедури, а також протидіяти «карго-компаніям» та створити системи контролю за товарами від імпорту до продажу.

Більш ніж ¾ опитаних підтримують криміналізацію контрабанди товарів комерційного призначення. 51,4 % пропонує ввести кримінальну відповідальність без позбавлення волі. За кримінальну відповідальність із позбавленням волі виступає 27,2 %. Проти криміналізації виступає 15,5 % опитаних підприємців.

36,5 % опитаних вважають, що для успіху бізнесу важливі неформальні відносини хоча б з одним органом влади. Це менше, ніж у трьох попередніх хвилях опитування, коли респондентам поставили це запитання. У трійці найважливіших із погляду «дружби» для бізнесу органів влади — митні, податкові та правоохоронні органи.

У 2021 році збільшилися частка підприємців, які стикаються з корупцією на митниці. У 2021 році респонденти частіше називали корупцію та хабарництво серед проблем на митниці, ніж у 2020 році, хоча вони й не є серед основних перешкод для бізнесу, зазначила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. «Важливість корупції зменшується, у порівнянні з іншими перешкодами для експорту та імпорту, яке ми зафіксували цього року», — додала вона.

За словами старшої наукової співробітниці ІЕД Ірини Федець, оцінка роботи митниці прямо пов’язана з оцінкою рівня корупції. «Чим меншим, на думку підприємців, є рівень корупції, тим краще вони оцінюють роботу митниці. Тому загальне враження від роботи митниці в експортерів та імпортерів у тому числі складається на основі їхніх думок щодо корупції на митниці»,— розповіла вона.

Матеріали заходу:

Опитування проведено методом кількісного телефонного опитування за допомоги комп’ютера (CATI — computer assisted telephone interviews). Усі інтерв’ю були проведені з представниками підприємства, які можуть оцінити економічне становище підприємства та умови здійснення зовнішньоекономічної діяльності (власники, директори, заступники директора, головні бухгалтери, керівники відділу або заступники керівника відділу, пов’язаного зі здійсненням експорту чи імпорту).

В опитуванні взяли участь 1006 підприємств зі всієї України, за винятком тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також окремих регіонів Донецької та Луганської областей, що не контролюються урядом України.Це вже шоста хвиля опитування, проведена ІЕД. Попередні було проведено у 2015, 2016, 2017, 2018 та у 2020 році.

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини Новини

23-тє Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (березень 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 23-тє  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за березень 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

Дайджест новин учасників Ініціативи

До вашої уваги випуск інформаційного бюлетеню «Дайджест новин учасників Ініціативи» № 57 (грудень 2023)

📌У цьому випуску: Головні новини Нове щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» Випуск 19. листопад 2023 Економічні тенденції з точки зору бізнесу (листопад… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини Новини

22-ге Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (лютий 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 22-ге  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за лютий 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…