Спрощення процедур торгівлі в Україні: оцінки та очікування бізнесу 2021

У цьому аналітичному звіті представлено результати 6 хвилі щорічного опитування 1000+ підприємств зі всієї України, за винятком тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, а також окремих регіонів Донецької та Луганської областей, що не контролюються урядом України. У звіті порівнюються результати 2021 року з результатами попередніх періодів (2015-2020 роки) та аналізуються як зміни, що відбулися, так і майбутні очікувані тенденції. 

У першому розділі звіту описується демографія підприємств, що займаються ЗЕД (розмір підприємств, організаційно-право форма, тип власності, сектор діяльності, регіональний розподіл опис вибірки за регіональними митницями та митними постами, де підприємства здійснюють оформлення та напрями торгівлі). 

У другому розділі представлений Індекс сприйняття роботи митниці та оцінки бізнесом ефективності роботи митниці. Предметом аналізу є ставлення бізнесу до реформи митниці. Особливу увагу приділено аналізу очікуваних результатів реформи. На основі відповідей бізнесу обраховано вартість процедур митного оформлення в часовому та грошовому вимірах. В розділі описано проблеми в роботі митниці на  які скаржаться підприємці, представлено оцінку технічного оснащення митниці та кваліфікації митних інспекторів з точки зору бізнесу.

Третій розділ стосується оцінки процедур, з яким стикаються підприємці при оформленні товарів, серед яких попереднє митне оформлення, прийняття рішення щодо класифікація товарів, митної вартості та пост-митний аудит. Вперше у звіті представлено аналіз ставлення бізнесу до перших результатів реформи митних органів — запровадження статусу автономного економічного оператора (АЕО) та режиму спільного транзиту (NCTS), проаналізовано переваги та недоліки запровадження цих режимів з точки зору 

бізнесу. Також в цьому розділі проаналізовано причини затримок вантажів під час митного контролю та представлено оцінки бізнесу щодо процедури оскарження дій митних органів. 

У четвертому розділі подані оцінки впливу зони вільної торгівлі з ЄС на діяльність підприємств та очікування підприємців щодо потенційного впливу Угоди та ПВЗВТ впродовж наступних п’яти років. Тут також проаналізовані основні перешкоди, з якими стикаються експортери та імпортери при здійсненні ЗЕД, джерела інформації для ведення міжнародної торгівлі та роль бізнес-асоціацій при веденні ЗЕД. 

Новим у цьому розділі є аналіз ставлення бізнесу до роботи порталу Дія.Бізнес.

П’ятий розділ присвячено оцінці бізнесом явищ, протидія яким, є важливою для створення сприятливого ділового середовища — мова йде про корупцію, контрабанду та «сірий» імпорт. Аналізується ставлення бізнесу до корупції та її проявів. На основі результатів опитування представлено оцінки рівня товарної контрабанди, дискутується питання криміналізації контрабанди товарів комерційного призначення. В 

узагальненому вигляді представлені рекомендації бізнесу як протидіяти «сірому» імпорту

Автори звіту традиційно сподіваються, що наше дослідження буде корисним для фахової дискусії з питань реформування митниці та створення кращих умов ведення бізнесу в країні.Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та ATLAS Network. Її зміст виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network.

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

2024 Новини

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (липень 2024)

«Не той оптимізм»: Основні економічні тенденції та очікування у липні 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» #NRES 13 серпня 2024 року ГО «Інститут економічних… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations) Без рубрики

Economic trends from a business point of view (July 2024)

“Not the Same Optimism Anymore”Main economic trends inJuly 2024based on the results of the New Monthly Enterprises Survey, #NRES On 13 August 2024 the Institute… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (June 2024)

“Keeping Future Hopes?”Main economic trends inJune 2024 based on the results of the New Monthly Enterprises Survey, #NRES On 12 July 2024 the Institute for… Докладніше…