Економічні тенденції з точки зору бізнесу (вересень 2022)

13 жовтня 2022 року, ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках проєкту «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» провів онлайн захід «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (вересень 2022)».

Під час заходу були представлені результати П’ятого щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни», яке проводилось у вересні 2022 року.

У заході взяли участьучасники Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», а також їх організації-партнери. Представники Міністерства економіки України, регіональних митниць, ОДА, РДА, регіональних митниць, регіональних ТПП, посольств, громадських організацій, бізнес-асоціацій та проектів технічної допомоги.

Український бізнес значно покращив очікування та планує зростання виробництва у майбутньому

Такі результати нашого п’ятого Нового Щомісячного опитування підприємств за вересень 2022 року, які експерти ІЕД представили під час онлайн-заходу «Економічні тенденції з точки зору бізнесу».

Зокрема, як показало опитування, ділове середовище та економічна кон’юнктура продовжують характеризуватись високим рівнем невизначеності. Хоча підприємцям стало легше прогнозувати свою діяльність на наступні три місяці, невизначеність у довгостроковій перспективі зросла.

Суттєво покращились виробничі очікування підприємств. Частка підприємств, які планують зростання виробництва, збільшилась, водночас відсоток тих, що планує його зменшення, залишився майже без змін.

Крім того, у вересні підприємства продовжували відновлювати обсяги виробництва до довоєнного рівня. Зросла частка підприємств, які працюють майже з таким же завантаженням виробничих потужностей, як  було до 24 лютого 2022 року. Також покращилась ситуація з попитом. Зокрема темпи скорочення продажів та нових замовлень скоротились.

Водночас у прогнозах щодо збільшення кількості працюючих бізнес демонструє обережність. У майбутньому керівники підприємств не очікують зростання зайнятості, однак рідше прогнозують зменшення кількості працівників. 

«Темпи падіння зайнятості суттєво зменшились. Підприємства не хочуть звільнень, однак не можуть наймати новий персонал. Бізнес не відчуває ні браку кваліфікованих працівників, ні такої великої потреби в них», — пояснила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків. 

Найбільшими перешкодами у вересні бізнес традиційно назвав зростання цін на сировину й матеріали, складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України та брак обігових коштів. 

«Важливо, що частка опитаних, які обирали серед перешкод брак палива та небезпеку під час роботи були найменшими за весь час усіх п’яти опитувань, які ми проводили. Це означає, що бізнес адаптується до умов зовнішнього середовища та почувається безпечніше», — зазначила експертка ІЕД. 

Також результати опитування показали, що експортна діяльність продовжує відновлюватись, а серед експортерів зростає оптимізм щодо майбутнього. 

«Ми спостерігаємо позитивну динаміку відновлення експортної діяльності. Продовжує зменшуватись частка підприємств, які припинили експорт під час війни й не змогли його відновити», — розповів старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел. 

Головними проблемами для експортерів у вересні були черги на західних кордонах України, неможливість здійснювати експорт морем та складні митні формальності. 

«Активізувались перешкоди, які стосуються логістичних питань. Бізнес в декілька разів більше відчуває проблеми з роботою митниці. Про це свідчать також таке питання, як актуалізація корупції на митниці», — додав експерт ІЕД. 

У вересні мікропідприємства найповільніше відновлювали свою роботу, у порівнянні з малими та великими. Водночас такі підприємства значно покращили очікування щодо змін фінансово-економічної ситуації. 

«У серпні очікування мікропідприємств були дещо песимістичними. У вересні ця ситуація змінилась і мікропідприємства більше за середнє значення та значення для підприємств інших розмірів почали очікувати позитивні зміни щодо фінансово-економічної ситуації на майбутнє», — підкреслила старша наукова співробітниця ІЕД Ірина Федець.

СПІКЕРИ:

  • Оксана КУЗЯКІВ, Керівниця проєкту, виконавча директорка ІЕД
  • Євген АНГЕЛ,  Старший науковий співробітник ІЕД
  • Ірина ФЕДЕЦЬ, Старша наукова співробітниця ІЕД

Модератор зустріч Андрій Бутін, старший науковий співробітник ІЕД.

Запис заходу

Презентація

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Нове щомісячне опитування підприємств Новини Новини

22-ге Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» (лютий 2024)

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) випустив 22-ге  Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за лютий 2024 року. Метою проєкту є швидкий… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey

New Monthly Enterprises Survey. Issue 21. (01.2024) Ukrainian Business in Wartime

The Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) has released the 21-th monthly enterprise survey “Ukrainian business in wartime” for January 2024. The goal… Докладніше…

2024 Новини Новини

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (лютий 2024)

«Надія живе завжди»: Основні економічні тенденції та очікування у лютому 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» 13 березня  2024 року ГО «Інститут економічних досліджень… Докладніше…