Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив шосте Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за жовтень 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.
Результати опитування показали значне погіршення очікувань і оцінок ділового клімату та загальноекономічного середовища. Зокрема, частка опитаних, що оцінили поточну фінансово-економічну ситуацію на підприємстві як погану, збільшилась із 21,1% до 26,7%. Також переважна більшість опитаних (73,9%) оцінила фінансово-економічну ситуацію на підприємстві як таку, що є гіршою.
Ракетні удари по енергетичній інфраструктурі збільшили невизначеність у короткостроковій (3-місячній) і довгостроковій (6-місячній) перспективах. Частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 34,4% до 45,9%, а загальноекономічного середовища в цілому в країні — із 36,7% до 49,8%.
У жовтні сповільнилися обсяги відновлення виробництва відповідно до довоєнного рівня. Зокрема, збільшилася частка підприємств, які працюють на 50 – 74%, порівняно з довоєнними обсягами: із 30% у вересні до 33% у жовтні. Також із 22,5% до 23,4% збільшився відсоток підприємств, у яких продажі знизились у жовтні порівняно з вереснем.
Також сповільнилося відновлення експортної діяльності, хоча обсяги експорту відновлювалися. Частка опитаних, у яких обсяги експорту скоротились, зменшилась із 35,2% у вересні до 27,8% у жовтні. Водночас із 15,3% до 12,2% знизився і відсоток підприємств, які збільшували обсяги експорту.
Рейтинг перешкод для бізнесу продовжує очолювати проблема зростання цін на сировину чи матеріали (70%). У 13 разів зросла актуальність проблеми перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням, яка посіла другу сходинку серед перешкод (51%). На третьому місці опинилась проблема складнощів з перевезенням сировини/товарів територією України (41%).
Рівень довіри підприємців до держави зростає, але негативні оцінки державної політики щодо підтримки бізнесу продовжують переважати над позитивними. Частка позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу вперше зросла до 16% після трьох місяців (із липня до вересня 2022 року), коли такі оцінки ставили лише 10% опитаних. Водночас негативно державну політику з підтримки бізнесу оцінило кожне п’яте підприємство (21%).
Попри російські терористичні атаки на енергетичну інфраструктуру, український бізнес має позитивні очікування щодо відновлення та зростання на наступні два роки. Так, 37,5% опитаних керівників підприємств планують розширювати свою діяльність у наступні два роки.