Економічні тенденції з точки зору бізнесу (січень 2023)

13 лютого 2023 року, ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках проєкту «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» провів онлайн захід «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (січень 2023)».

Під час заходу були представлені результати Дев’ятого щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни», яке проводилось у січні 2023 року.

Бізнес продовжує залишатись стійким, однак відновлення виробництва у січні було неактивне, – опитування

Попри значний вплив наслідків російського ракетного терору, бізнес продовжував залишатись стійким. Водночас відновлення виробництва у січні було неактивне.

Такі результати нашого дев’ятого Нового Щомісячного опитування підприємств за січень 2023 року, які експерти ІЕД представили під час онлайн-заходу «Економічні тенденції з точки зору бізнесу».

Як показало опитування, більшість підприємців – 82% – очікує закінчення війни. На другому місці – зниження податків і акцизів (45%), на третьому – запровадження доступних кредитів та спрощення законодавчих вимог до бізнесу.

«Це означає, що бізнес пристосовується до роботи під чи війни. Такі результати стали наслідком рішень, наприклад, щодо скасування 2% ставки оподаткування», – зазначила виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Оксана Кузяків. 

Проблема перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням вже три місяці поспіль очолює рейтинг перешкод для бізнесу. На другому місці – зростання цін на сировину та матеріали, на третьому — небезпека для робити. 

«Про проблему блокування податкових накладних серед наших респондентів зазначили лише 3% респондентів. Це ще раз показує, що ця проблема суттєва, але для певної групи бізнесу»,  — пояснила експертка. 

Більшість підприємств — 89% — тимчасово призупиняли роботу через відключення електропостачання в грудні. Водночас 6% бізнесу навіть під час відключень вдається підтримувати всі виробничі процеси й не зупиняти роботу. Ще 30% підприємств призупиняли роботу лише на 1-10% робочого часу, 30% – на 11-25% робочого часу, а 11% підприємств не працювали більш ніж половину часу (51-100%). 

Через відключення електроенергії підприємства втратили 23% загального обсягу робочого часу за місяць. Як пояснює  старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, найгірша ситуація була зафіксована у Харківській, Запорізькій та Хмельницькій областях. 

Щоб продовжувати працювати, підприємства у січні встановлювали додаткові джерела живлення (генератори, акумулятори тощо) (79%), а також змінювали графік роботи (57%). 

«Великі та середні підприємства краще забезпечені джерелами живлення, аніж мікро- та малі підприємства. Підприємства, які забезпечені джерелами живлень, мали менші часові втрати», — додав Євген Ангел.

Частка підприємств, які працюють майже на повну потужність (75%-99%) залишилася майже незмінною, порівняно з попереднім місяцем — 43% опитаних. 

Очікування на 2 роки залишаються оптимістичними: третина планує розширити діяльність своїх підприємств, однак невизначеність на таку далеку перспективу збільшилась.  Водночас рівень невизначеності в 6- і 3- місячній перспективі продовжує знижуватися. 

«Якщо тенденція до зменшення продовжиться в надалі, то в такому темпі за 2-3 місяці ми досягнемо довоєнного рівня невизначеності», — зауважила Оксана Кузяків.

У січні порівняно до грудня, частка підприємств, які планували зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, зросла,  а відсоток підприємств, які планували скоротити виробництво, зменшився.  

📌Презентація «Основні економічні тенденції та очікування в січні 2023»

📌 Запис заходу

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

Новини Новини Постійне опитування

Результати опитування «Чи повинна Держмитслужба розслідувати справи про контрабанду товарів?»

У грудні 2023 року Урядом України було затверджено Національну стратегію доходів до 2030 року.[1] якою, зокрема, передбачено забезпечити надання митним органам права здійснювати оперативно-розшукову діяльність… Докладніше…

IN ENGLISH

Trade Facilitation Monitoring in Ukraine Issue № 87

Monitoring period:February 2025 The government’s priority action plan for 2025 has been approved The Government clarified the grounds for charging for the performance of customs… Докладніше…

Моніторинг Новини Новини

Щомісячний моніторинг сприяння торгівлі в Україні №87

Період моніторингу:з 1 по 28 лютого 2025 року У цьому випуску: Затверджено план пріоритетних дій уряду на 2025 рік Уряд уточнив підстави справляння плати за… Докладніше…