Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) в рамках реалізації проекту «Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю» протягом жовтня-листопада 2022 року провів спеціальне опитування підприємств – учасників ЗЕД на тему «Спрощення процедур торгівлі – 2022» у ході якого було опитано 366 підприємств-учасників ЗЕД в більшості регіонів України.
Метою опитування є дослідження оцінки ефективності роботи митниці в умовах дії воєнного стану в Україні, визначення проблем, з якими стикається бізнес, та підготовка відповідних рекомендацій. Результати опитування дозволять оцінити зміни, що відбуваються на митниці та впливають на бізнес, в умовах російської збройної агресії проти України.
За результатами опитування ІЕД підготував аналітичний звіт «Моніторинг роботи митниці очима бізнесу – 2022 рік».
Аналітичний звіт «Моніторинг роботи митниці очима бізнесу – 2022» продовжує серію щорічних аналітичних документів, що готувалися експертами (ІЕД) у 2015 – 2021 роках під назвою «Спрощення процедур торгівлі в Україні: оцінки та очікування бізнесу» та були присвячені оцінці бізнесом спрощення процедур міжнародної торгові в різних аспектах. У 2022 році ми сфокусували наші зусилля на аналізі того, як працює українська митниця на основі результатів VII щорічного опитування імпортерів та експортерів.
Впровадження реформи, яка має на меті створення митної служби європейського зразка, є важливим кроком покращення ділового клімату в Україні. Для сприяння впровадженню реформи ІЕД створив інструмент ефективного зворотного зв’язку з бізнесом. У результаті, усі зацікавлені сторони — влада, бізнес, громадськість — отримали надійне джерело інформації про хід реформи митниці «із перших рук» для подальшого прийняття рішень.
Основні результати опитування за темами:
1. Оцінка роботи митниці та проблеми в роботі митниці
2. Вартість процедур митного оформлення
3. Очікування бізнесу від реформ на митниці
4. Джерела інформації, Дія.Бізнес та роль бізнес-асоціацій
5. Контрабанда та «сірий імпорт» на галузевих ринках
Автори звіту традиційно сподіваються, що наше дослідження буде корисним для фахової дискусії з питань реформування митниці та створення кращих умов ведення бізнесу в країні.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження» та ATLASNetwork. Її зміст виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network.