Бюрократія та складний механізм повернення ПДВ – основні перешкоди для українських експортерів

Українські експортери, опитані в рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» ІЕД, називають неефективний та непрозорий механізм відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) та високий рівень бюрократії найбільшими перешкодами для експорту. Опитування також показало, що чим менший розмір підприємств, тим ймовірніше вони зіштовхнуться із такими перешкодами, як складність митних процедур та непрозорість у діяльності податкових органів. До того ж, непередбачуваність торговельної політики України – більш значна перешкода для малих та середніх фірм, ніж для великих.
У 2015 році Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів опитування українських експортерів та імпортерів у рамках проекту «Діалог зі сприяння торгівлі». Всього було опитане 381 підприємство, 68% з яких мають як експорт, так і імпорт, 28% – лише експорт, а 7% – лише імпорт. Результати цього опитування будуть представлені в аналітичному звіті «Аналіз бар’єрів для міжнародної торгівлі в Україні».
Найвагоміші перешкоди для українських експортерів – це неефективний і непрозорий механізм відшкодування ПДВ, а також значний рівень бюрократизації. Більш, ніж 40% експортерів назвали ці фактори перешкодами для здійснення експорту. Інші поширені бар’єри – це велика кількість дозвільних документів для експорту, непередбачуваність торговельної політики України, бюрократія і непрозорість у податкових органах та високий рівень податкового тягаря.
Деякі із цих перешкод набувають більшого значення із зменшенням розмірів підприємства. Так, малі підприємства більш обтяжені довгим переліком дозвільних документів для експорту, ніж підприємства середнього та великого розміру, тоді як малі та середні фірми частіше повідомляють про непередбачуваність торговельної політики України, ніж великі. Крім цього, чим меншим є підприємство-експортер, тим більш воно схильне зараховувати до перешкод бюрократію та непрозорість податкових органів.
Метою проекту «Сприяння розвитку торгівлі за рахунок сприяння діалогу між представниками громадянського суспільства і органами державної влади (Діалог зі Сприяння Торгівлі)» є зміцнення потенціалу бізнес-асоціацій і НУО щодо визначення і реалізації заходів політики зі сприяння розвитку торгівлі, створюючи цим підґрунтя для успішної інтеграції України в світову економіку і подальшу інтеграцію в Європейський Союз зокрема. Проект втілюється Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.

опит(укр)

Джерело: Опитування українських експортері та імпортерів (2015 рік), Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, проект «Діалог зі сприяння торгівлі»

Related Posts

Новини

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) запустив три Telegram-канали про санкції, міжнародну підтримку та економіку України під час війни

Підписатись можна ось тут: «Світ з Україною»: Новини та аналітика про міжнародну підтримку й допомогу Україні. «Економіка України»: Новини та аналітика про економіку України під час війни.… Докладніше…

Документи Новини Новини Постійне опитування

ТОП 7 ПЕРШОЧЕРГОВИХ НАПРЯМІВ РЕФОРМУВАННЯ МИТНИЦІ

13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив оновлений план реформування системи органів, що реалізують державну митну політику, який містить 60 заходів. З огляду на… Докладніше…

2024 Новини

Економічні тенденції з точки зору бізнесу (липень 2024)

«Не той оптимізм»: Основні економічні тенденції та очікування у липні 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств» #NRES 13 серпня 2024 року ГО «Інститут економічних… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations) Без рубрики

Economic trends from a business point of view (July 2024)

“Not the Same Optimism Anymore”Main economic trends inJuly 2024based on the results of the New Monthly Enterprises Survey, #NRES On 13 August 2024 the Institute… Докладніше…

Monthly Enterprises Survey (Presentations)

Economic trends from a business point of view (June 2024)

“Keeping Future Hopes?”Main economic trends inJune 2024 based on the results of the New Monthly Enterprises Survey, #NRES On 12 July 2024 the Institute for… Докладніше…