«Здійнятися над бурею»: Основні економічні тенденції та очікування у січні 2024 за результатами «Нового щомісячного опитування підприємств»
12 лютого 2024 року ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) провів онлайн-захід «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (січень 2024)».
Під час заходу було представлено результати 21-го Нового щомісячного опитування керівників підприємств «Український бізнес під час війни», яке проводилось у січні 2024 року.
Польовий етап 21-ої хвилі тривав з 16 до 31 січня 2024 року.
Усього в 21-й хвилі було опитано 552 підприємства, що розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, включаючи Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Львівську, Одеську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Хмельницьку, Черкаську, Чернівецьку та Чернігівську області та місто Київ.
Керівники підприємств порівнювали результати роботи у січні 2024 року з груднем 2023 року, чи іншого показника на момент проведення опитування (січень 2023 року) та давали прогнози на наступні 2 – 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року). Опитувані давали прогнози на наступні 3 місяці роботи.
Головний результат: Довгострокові очікування покращуються, невизначеність зменшується, але відновлення «тут та зараз» стагнує на фоні занепокоєнь бізнесу щодо безпеки, браку працівників та проблем з попитом.
Основні результати:
Індекс Відновлення ділової активності (ІВДА) додатній, але менший, ніж місяць назад.
Частка підприємств, що працюють на повну потужність, третій місяць поспіль залишається без суттєвих змін.
Агрегований показник перспектив промисловості додатній, але другий місяць поспіль триває тренд до зменшення.
Невизначеність у 6-місячній перспективі суттєво не змінилась для очікувань щодо фінансово-економічної ситуації на підприємстві.
Невизначеність у 6-місячній перспективі знизилася для очікуваних змін загально-економічного середовища.
Невизначеність у перспективі 3-х місяців зменшилась для очікувань щодо нових замовлень і кількості працівників, залишається низькою для виробництва, але зросла для експорту.
Невизначеність у 2-річній перспективі знизилася.
Довгострокові та середньострокові очікування покращились.
У січні 2024 очікування бізнесу на дворічну перспективу повернулись до значення листопаду 2023 після зниження у грудні 2023.
6-місячні очікування щодо фінансово-економічної активності підприємств та загально- економічного середовища після декількох місяців стагнації дещо покращилися.
Виробничі показники у січні порівняно з груднем значно погіршилися.
Очікування щодо виробництва в перспективі на 3 місяці не змінюються вже четвертий місяць.
Показники зайнятості знижуються, а бізнес має проблеми з пошуком кваліфікованих працівників.
Результати роботи підприємств по експорту погіршилися, але очікувані зміни в короткостроковій перспективі залишаються позитивними.
1-ше місце в списку перешкод ділять «працювати небезпечно» та «зростання цін».
% респондентів, для яких «небезпечно працювати» є перешкодою, знизився з 53% до 46%, проте безпека залишилася на 1-му місці у списку.
«Перешкоди зростання»: війн, брак кадрів та низький попит.
Головні події, на які очікує бізнес: завершення війни (86,8%) та зниження податків (44,4%).
58% опитаних нейтрально оцінюють економічну політику Уряду.
✅ Більше результатів опитування у презентації.
✅ Відео презентації можна подивитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=54V-YTA3kw4&t=522s